Open dag VRS Menork trekt enthousiaste groep bezoekers
05.10.2024
Een fluitende roep van een ijsvogel, tikkende roodborstjes en wat verder weg luid gakkende grauwe ganzen. Het is in de vroege ochtend van zaterdag 5 oktober als het bij de grond tot een graadje vorst komt onder een wolkenloze hemel.
Eurobirdwatch
Het is een mooie maar ook bijzondere dag voor de vogelaars: Eurobirdwatch de dag waarop in heel Europa vogels worden geteld! Een jaarlijks terugkerend evenement dat in ons land door Vogelbescherming Nederland wordt georganiseerd en waaraan talrijk natuurorganisaties meedoen. Zo ook VRS Menork en de Natuurvereniging Geaflecht die samen in Terwispel deze ochtend organiseren voor een breed publiek. Samen langs de Schipssloot midden in het Natura 2000 natuurgebied De Van Oordts Mersken naar vogels kijken (met dank aan de terreineigenaar Staatsbosbeheer). En daarbij ook meteen de gelegenheid bieden om voor ringonderzoek gevangen trekvogels van wel heel dichtbij te bekijken. Het trekt elk jaar een aantal bezoekers dat deze kans grijpt. Ook dit jaar weer een mooie groepje enthousiastelingen dat komt buurten.
Trekroepjes
Voor veel mensen lijkt de strakblauwe lucht meestentijds al helemaal leeg maar als je goed luistert en kijkt, blijkt toch dat er de hele ochtend gestaag vogeltjes voorbij vliegen. Meestal in groepjes maar toch ook talrijke solisten. Grote groepen luidruchtige ganzen ontgaan niemand maar hoe anders is dat met de kleine zangertjes die met dit mooie windstille weer ook nog es heel hoog over vliegen.. Maar dankzij vaak heel hoge subtiele trekroepjes worden ze echter al snel worden opgemerkt door de deskundige vogeltellers. En juist dat opent de ogen voor veel mensen die er geen weet van hebben wat er in de ze tijd van het jaar overvliegt eigenlijk zonder dat je er iets van merkt ..
Watervogels
Maar het zijn niet alleen de overvliegende trekvogels die deze ochtend de aandacht trekken. De gekozen tellocatie ligt aan het meertje de Bouwespolder en dat is de plek waar talrijke watervogels overnachten en waar diverse soorten eenden bijna hele dag doorbrengen. Grauwe ganzen brengen er bij honderden de nacht door en vertrekken onder luid gegak in de vroege ochtend naar omringende weilanden. Aalscholvers verblijven in de struiken op de eilandjes in het meer en juist de afgelopen dagen zijn er ook al tientallen smienten vanuit noordoost Europa in het meer neergestreken. Dit alles brengt de tel-plek al helemaal tot leven!
Prachtige verenkleed
En er gebeurt zelfs nog meer dan dat. In het wilgen- en meidoornbos met brede rietstrook direct achter de tel-locatie worden vogels gevangen voor ringonderzoek. Daarom ook meteen een mooie gelegenheid om het prachtige verenkleed van bijvoorbeeld een zwartkopje, een roodborstje of de tjiftjaf van heel dichtbij te bewonderen. Vogeltjes in de hand: indrukwekkend zeker ook voor onze jonge gasten waarvan er eentje heel eventjes een koolmeesje mocht hanteren en loslaten.. Meest opvallend was de vangst van een drietal Cettis zangers, een vogelsoort die tot voor kort zeldzaam was in onze omstreken. Maar door het opwarmende klimaat gedijt dit vogeltje bij ons en zijn ze als standvogel in staat op een jaarrond in de rietvelden voldoende voedsel te vinden. Na het aanleggen van een ringetje en het nemen van een tal biometrische gegevens werden de gevangen vogeltjes direct weer vrijgelaten.
Aan het eind van deze prachtige vogelochtend zal blijken dat we samen toch liefst ruim 1.500 vogels hebben geteld met daarbij een duidelijke hoofdrol voor de grauwe gans gevolgd door de kolgans, smient en spreeuw.
Lees verder: dagrapportages Venebuurt (5 oktober 2024)