Stormmeeuw uit 1996 gemeld vanuit Moskou

27.05.2025

Onderzoek kleedkenmerken Stormmeeuw (1996)

In de jaren 80 en 90 van de vorige eeuw werden vele honderden meeuwen tijdens de winter door Menork geringd. Met name op de vuilstortplaats van Ouwsterhaule, waar de meeuwen zich tegoed deden aan letterlijk bergen vol met menselijk afval op een open stortterrein, werden jaarlijks vele honderden (zilver)meeuwen gevangen en geringd weer losgelaten. Maar ook op plekken in Molenend,  Burgum en Damwoude werden in vogelrijke tuinen veel (storm)meeuwen gevangen die in koude winters op gestrooid voer afkwamen.

Buitenlandse pootringen
Tussen de vangsten doken talrijke meeuwen op met buitenlandse pootringen welke vooral afkomstig waren uit landen in noordoost Europa. Daarmee ook altijd weer een spannende onderneming !
Maar omdat verreweg de meeste – nog niet geringde – meeuwen alsnog werden voorzien van een eigen pootring geleverd door het Vogeltrekstation Arnhem, kwamen er omgekeerd ook weer talrijke meldingen van “onze” meeuwen uit het buitenland.

Afstand (2076 km) hemelsbreed tussen ringplaats en vindplek van een stormmeeuw geringd door Menork in 1996 te Damwoude c) goolgle earth

Minimaal 32 jaar
En die instroom van meldgegevens van eigen ringen zou nog jaren gaan duren..
Wat heet: tot op de dag van vandaag! Een op 27 januari 1996 te Damwoude geringde Stormmeeuw werd recent, te weten op 24 april 2025, op tientallen kolometers ten oosten van Moskou in Rusland terug gevonden! Een vogel van meer dan 30 jaar oud want bij de vangst in 1996 kon aan de hand van het verenkleed worden afgeleid dat deze meeuw toen al voor of in 1993 uit het ei moest zijn gekomen. Dat betekent aldus dat deze meeuw vermoedelijk een leeftijd heeft behaald van minimaal 32 jaar.
Enig voorbehoud dat moet worden gemaakt bij de leeftijdsbepaling is dat de vogel nu weliswaar werd gemeld als “dood gevonden” maar erbij vermeld staat dat het onbekend is hoe lang de vogel al dood was.

Rusland
Een zeer verrassende melding niet alleen vanwege de hoge leeftijd maar zeker ook vanwege de plek waar deze meeuw nu is teruggevonden..
En wat nog meer opvalt.. In 2003 werd ook al een stormmeeuw uit Rusland terug gemeld die ook op 27 januari 1996 in Damwoude door Menork werd geringd. Deze meeuw kwam van nog verder: dit mannetje (in 1995 uit het ei gekomen, geringd als tweede kalenderjaar) had een afstand afgelegd van hemelsbreed 2410 km. Klaarblijkelijk hadden we op deze januaridag in 1996 dus te maken met (broed)vogels uit Rusland!